Güvenlik Mobil

Üst Düzey Güvenlik Sağlayan Bu Uygulamalar

Akıllı telefonlarınız ile veri depolarken, Instagram’da, ’ta gezerken ya da  Play’den indirdiğiniz uygulamalara izin verirken kendinizi güvende hissediyor musunuz? Yaygın kanı, uygulama izinlerinin, bizi takip eden veri madencilerinin telefonlarımızı adeta açık hedef ha getirdiği yönünde. Eğer telefonlarınızı daha güvenli hale getirmek ve korumak istiyorsanız aşağıdaki güvenlik uygulamaları tam size göre!

GlassWire Veri Kullanım Monitörü

GlassWire Veri Kullanım Monitörü

GlassWire sayesinde hangi uygulamanızın ne kadar internet tükettiğini takip edebiliyorsunuz. Grafikler ile karşınıza gelen verilere göre, sizden izinsiz arka planda veri kullanan uygulamaları keşfedip önlem alabiliyorsunuz.

Google Play

Antivirus

Bitdefender Antivirus

Büyük bir güvenlik firması olan ’in mobil antivirüs uygulaması, aradığınız güvenliği sizlere sağlayacak. Kurulumun ardından diğer antivirüs uygulaması gibi arka planlada çalışmadığı için pil tüketimini de etkilemeyen uygulamanın tarama sıklığını manüel olarak ayarlamak da elinizde. Hatta eğer kullanıyorsanız akıllı saatleriniz için bile güvenlik sağlamakta!

Google Play

Bouncer

Bouncer

Android kullanıcılarının en büyük sıkıntılarından biri uygulamaların hem indirirken hem kullanırken ‘Aramaları yönetme, u kullanma, Verilere erişme’ gibi ekstra izinler istemesi. Bouncer işte bu noktada devreye giriyor, uygulamalara verdiğiniz izinleri görebiliyor, bu izinlere zaman sınırları koyabiliyorsunuz. Örneğin  unuza erişim izni istedi. Bu izni ’a erişeceğiniz süre ile sınırlı tutabilir, uygulamadan çıktığınız anda kapatabilirsiniz.

Google Play

: Gizlilik tarayıcısı

Firefox Focus: Gizlilik tarayıcısı

Her zaman gizli yani incognito modunda çalışan Firefox Focus, internette dolaşırken gizliliğine önem verenler için ideal bir tarayıcı. İstediğinizde kayıt verilerini ve internet geçmişinizi kolayca temizleyebilirsiniz. Uygulamanın bir artısı da reklamları gizliyor olması ve veri madenciliği yapan internet siteleri ile kişisel verilerinizi paylaşmıyor oluşu. Üstelik tamamen ücretsiz.

Google Play

Şifre Yöneticisi

LastPass Şifre Yöneticisi

sayesinde koyacağınız bir ana şifre ya da parmak izi ile tüm uygulamalarınızın şifrelerine ulaşabileceksiniz. Şifrelerinizi çok daha az güvenli olan not defterine kaydetmektense ile güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Ayrıca çapraz platform kullanımı sayesinde her cihazdan rahatça erişim sağlayabilirsiniz.

Google Play

Resilio Sync

Resilio Sync

Resilio Sync kendi bulut depolama sisteminizi yaratmanızı sağlıyor. Bilgisayarınız, tabletiniz ve telefonunuz arasında hızlı ve güvenli şekilde veri paylaşımı yapabiliyorsunuz. Kullanması da  Drive ve Dropbox’tan daha basit ve daha güvenli, hassas verilerinizi depolamanız için ideal. On olmanıza gerek kalmadan sadece LAN bağlantısı üzerinden paylaşım yapabiliyor olması diğer tüm bulut depolama sistemlerinden daha güvenli hale getiriyor.

Google Play

NoRoot Firewall

Uygulamalarınızın ne kadar internet harcadığını gösteren GlassWire uygulamasının yanı sıra bir başka veri kontrolü uygulaması olan da telefonunuzda mutlaka bulunmalı. Uygulama sayesinde gereksiz veri kullanan uygulamaları seçerek kısıtlayabilir, sadece Wi-Fi’da ya da mobil şebekede çalışması yönünde direktifler verebilirsiniz. Üstelik telefonunuzu rootlamanıza gerek kalmadan!

Google Play

Cihazımı Bul

Google Cihazımı Bul

Telefonunuzu kaybetmeniz ya da çaldırmanız gibi durumlarda uzaktan takip edebilir, kötü niyetli kişilerin verilere erişmesini engellemek adına kitleyebilirsiniz.  Cihazımı Bul uygulaması ayrıca, cihazı kolay bulmak adına ses çıkartıyor, ekrana mesaj gönderiyor. Yani eğer telefonunuzu kaybederseniz, uzaktan bulabilir ve kitleyebilirsiniz.

Google Play

Proton

ProtonVPN

Proton yeni olmasına karşın oldukça başarılı bir ücretsiz  uygulaması. Giriş yapmanıza gerek olmayan ve paylaşım yapmayan uygulama başarılı bir ağ gizliliği sağlıyor.

Google Play

Kaspersky SafeKids

Eğer çocuklarınız tablet ve telefonlar ile sık zaman geçiriyorsa, girdikleri siteleri bir ebeveyn olarak sürekli gözetimde tutmalısınız. Ancak bu kolay bir iş değil, neyse ki bu konuda oldukça işinize yarayacak. Uygulama çocuklar için uygunsuz içeriklere erişime izin vermiyor, ayrıca ebeveynler de çocuklarının girmemesini istedikleri siteleri seçebiliyor.

Google Play

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın