Donanım Resimli Anlatım

RAID Nedir? RAID 5 Nedir?

nedir? ile ilgili terim değil mi o? Böyle bir konunun fotoğraf odaklı bir sitede ne işi var? Daha birçok soruyu duyar gibiyim. Hepsini tek tek açıklayacağım. Fakat şimdiden belirtmek istiyorum; olmadan sanal dünyada her şey çok daha zor ve riskli.

Nedir?

’in zaman içerisinde tanımı değişti. İşlevinden, mimarisine kadar bir evrim süreci oldu. 0 1 5 10 50 gibi farklı farklı versiyonlarla günümüze ulaştı. Kafanız karışmadan, size en yararlı olduğu düşündüğüm versiyonunu, sade dil ile anlatacağım. ’in en temel ve en kapsamlı tanımıyla başlayalım.

Güvenlik, kapasite veya performans sebebiyle, birden çok fiziksel diskin birleştirilmesine denir. Bu disklerin birleştirilme yapılarına göre 0, 1, 5 gibi numaralı varyasyonları mevcuttur.

İhtiyacı ve

genellikle firmalara profesyonel çözümlerde kullanılsa da günümüzde bireysel kullanımlarda da liğini artırıyor. lardan hızla ’ler sökülüp yerine takılıyor. ’lerin ikinci el pazarı çok zayıf olduğundan kullanıcılar boşa çıkan ’lerini satmaktansa harici disk olarak dosya de kullanmayı tercih ediyor. İşte ihtiyacı tam olarak burada devreye giriyor.

’ler mekanik, ’ler ise flaş tabanlı. Daha net olmak gerekirse ’ler her an bozulabilir, ’ler ise zaman içerisinde sadece yavaşlarlar ve bozulma olasılıkları çok düşüktür. Boşa çıkan sürücüler hem her an bozulabilecek yapıda () hem de zaten onca zaman kullanılmış. Bu durumda o ’ye veri k ne kadar mantıklı? Her şey pamuk ipliğine bağlı. Bir sabah ’nin çalışmaması, içindeki verinin silinmesi şaşırtmamalı. Bu riski ben almam, siz de almayın. Çözümü geliyor…

O halde öyle bir sistem yapalım ki, hem hızlı olsun, hem güvenli olsun, hem de yüksek kapasiteli olsun. Çünkü eski ’ler yavaştır, bozulabilir ve muhtemelen çok da yüksek kapasiteleri yoktur. çözümleri genellikle bu 3 pariteden birini veya ikisini kapsar. Hıza, güvenliğe ve kapasiteye aynı anda cevap veren en makul yaklaşım .

Grafiği okuyalım. a 4 disk bağlanmış. 1 disk gibi görüyor. Performansı 2 diskin toplam hızında. Kapasitesi 3 diskin toplam kapasitesinde. Bu disklerden biri bozulursa, bozuk diski çıkarıyoruz. Yerine boş herhangi bir diski bağlayıp 1,5 saat kadar bekliyoruz. Tüm verileriniz otomatik geri geliyor. Yazılım yok, iş gücü yok, kod yazmak vs hiç bir şey yok. Mantıksız gibi gelebilir. Bozuk diski çıkar, sağlam diski koy ve bekle. Evet, bu kadar.

Anlatırken iyi güzel de bu sistem nasıl yapılacak? Hangi programlar lazım? Hangi kabloları nereye bağlayacağız? Ne ayar yapacağız? Cevap geliyor…

Gerekli Ekipmanlar

  • . (İçinde güç kablosu ile USB kablosu var)
  • Marka model ölçü farketmez, yeterki birebir aynı olan 4 adet .

Nasıl Yapılır?

  • için ’nin üzerindeki 1-2-3 numaralı anahtarları sırasıyla ON OFF ON olarak ayarla.
  • üzerine tüm ’leri bağla.
  • D40R’yi elektrik prizine bağla ve USB kablosunu a bağla.
  • Ön taraftaki RESET tuşuna basılı kalarak, arkadaki güç düğmesini aç.
  • Sesli uyarıyı duyduğunda RESET tuşundan pğını çek.

Hayırlı olsun, bu kadar. Yazılım, kablo kşası, watt hesabı filan hiç bir şey yok.

Ben Nasıl Kullanıyorum?

Elimde farklı dizüstü lardan çıkan 2 adet 1 TB vardı. Masaüstü dan çıkan da 1 adet 1 TB vardı. İkinci el 1 tane 1 TB satın aldım. Gene ikinci el aldım. Yani elimde 1+1+1+1 TB olmak üzere 4 adet oldu. Toplamı 4 TB olsa da yaptığım için da 1 tane 3 TB diskim var gibi görünüyor. 220mb/sn yazma hızım, 230mb/sn okuma hızım var. Her şey stabil güzel. Olur da bir sabah bu eski 4 ’den biri bozulursa yerine yeni 1 TB disk takacağım ve verilerime yeniden erişmeye başlayacağım.

Fotoğrafçılar İçin Önemi Nedir?

Etrafınızda fotoğraflarını harici bir diskte yedekleyen ve diski bozulduğu için tüm fotoğraflarını kaybeden birileri mutlaka vardır. Şahsi fotoğraflar kaybolsa onca zamanın emeği kaybolmuş olacak. Yada kaybolan fotoğraflar ticari ise büyük prestij kaybı olacak. Ve buna engel olmak yukarıda anlattığım kadar basit. Uzun soluklu arşivler için yada küçük ölçekli işletmeler için yukarıda anlattığım sistemi öneririm. İleri boyutlarda farklı çözümler olsa da buna paralel maliyetler de artıyor.

Tahmini Maliyet Nedir?

Şuan sıfır 1 TB disk ortalama fiyatı 200 lira. ’nin nda gördüğüm ortalama sıfır fiyatı da 500 lira. Yani sıfır olarak satın alındığında 1300 lira maliyet ile olan 3 TB yaratmış olabilirsiniz.

Yada sıfır 1300 lira olan sistemi ikinci el olarak 700 liraya toplayabilirsiniz. Elinizde disk varsa bu meblağı daha da aşağı çekmek mümkün. Mesela elimde 3 tane disk vardı. O nedenle bana maliyet 350 lira oldu.

Hazır Çözüm mü Arıyorsunuz?

Herkesin teknoloji ile arası iyi olmak zorunda değil. “ filan bir şeyler dönüyor ama ne anlamadım. Verilerimin güvenliği için çözüm arıyorum. Bir sabah uyandığımda tüm fotoğraflarımı kaybetmiş olmak istemiyorum” diyorsanız sorun yok, ücretsiz destek olabilirim. Hatta sizin için ikinci el yada sıfır ürünleri derler, gerekli ayarları yapar, sadece elektrik prizine bağlayıp kullanacağınız hale getirip kargolayabilirim. ? Yeter ki veri kaybı olmasın, uykularınız kaçmasın. ?

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın