Oyun Blogu

En İyi Oyun Konsolları

Her ne kadar ilk konsolu olarak Atari tarafından üretilen Pong kabul edilse de televizyona bağlanabilen cihazlarla oynama macerası 1972’de üretilen ’e dayanıyor. O günden bugüne çok yol kat eden ve sektördeki bazı gelişmelerin belirleyicisi olan en iyi konsollarını inceledik.

Ülkemizde “kara kutu” olarak da bilinen ’le geniş kitlelere yayılan konsollarının macerası günümüzde hem donanım hem de grafiksel anlamda doruk noktasına ulaştı. Öyle ki artık konsolu üreticileri, kendi konsollarının satışını artırmak için şirketleriyle anlaşarak kendi cihazlarına özel lar üretilmesi için anlaşmalar yapıyor. Piyasada farklı üreticilere ait ana akım konsolları donanımsal olarak hemen hemen aynı olsa da onları ayrıştıran kütüphaneleri mevcut.

En İyi Konsolu: Playstation 4

Görsel 1

Sektördeki en önemli rakibi Xbox One ile hemen hemen aynı donanımsal özelliklere sahip olsa da ’ü bir adım öne çıkaran özelliği, konsola özel kütüphanesinin genişliği. Pek çok geliştiricisi daha fazla satış rakamı elde edebilmek için larını tüm platformlarda oynanabilir olarak geliştirse de bazı ağır toplar yalnızca için üretiliyor. Xbox One’a özel üretilen etiketler olsa da bu isimler genelde PC’de de erişim sağlanabilen ürünler oluyor. Dolayısıyla “Exclusive” kütüphanesinin genişliği Playstation 4’ü rakibinden bir adım öne taşımayı başarıyor. God of War, Red Dead Redemption 2, Last of Us Remastered ve Uncharted gibi, anlatımı konusunda pek çok filme ders verebilecek kalitede yapımları oynamak için bir Playstation 4 sahibi olmak zorundasınız. Playstation 4’e getirilen eleştirilerden ilki retro lara ilgi duyanlardan geldi. Cihazın geriye dönük uyumluluğa sahip olmaması, (eski nesil cihazlardaki ları desteklememesi) markayı uzun zamandır takip eden ve kütüphanelerindeki diğer ları da PS4 üzerinden oynamak isteyen gamer’lardan tepki topladı. Ancak firma bu açığı eski ancak efsaneleşmiş markalarının “remastered” ve “remake”lerini yaparak kapatmaya çalışıyor. Bu konuda da oldukça başarılı olduklarını söylemek mümkün. Playstation 4’te multiplayer ları oynayabilmek için Playstation Plus üyeliğinizin olması gerekiyor. Aksi halde online oynayamıyorsunuz. PS Plus yalnızca multiplayer desteği sağlamıyor. Üyeliğiniz bca her ay iki ücretsiz olarak kütüphanenize ekleniyor ve bu ları üyeliğiniz devam ettiği müddetçe oynayabiliyorsunuz. Ayrıca 4K destekli bir televizyonunuz varsa Playstation 4 Pro’yu tercih ederek daha pürüzsüz ve canlı görüntülerle zevkinizi katlayabilirsiniz.

 

Az Farkla İkinci: 

Görsel 2

Playstation 4 kadar olmasa da de sağlam bir kütüphanesine sahip. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi bu etiketlerin neredeyse tamamı ’e özel değil. Çoğu PC’de de oynanabiliyor. Bu bağlamda eğer sağlam bir gaming PC’ye sahipseniz Playstation 4 hala birincil tercihiniz olmalı. Ancak bilgisayar donanımınız belli ları kaldırabilecek kadar güçlü değilse ve spesifik olarak oynamak istediğiniz lar varsa (Sana söylüyorum PUBG, Gears of War sen anla) ’i tercih edebilirsiniz. Xbox platformunun Playstation 4’ten ayrıldığı en önemli özellik, cihazın geriye dönük uyumluluğa sahip olması. Bu sayede Xbox 360’tan beri markayı kullanan cular, kütüphanelerindeki eski ları ’de de oynamaya devam edebiliyorlar. Playstation 4’teki PS Plus üyelik sistemi, Xbox platformunda karşımıza Xbox Live Gold olarak çıkıyor. Senelik 200 TL civarında bir ödemeyle alınan Xbox Live Gold üyelik sisteminde de yine her ay iki ücretsiz kütüphanenize ekleniyor. Ayrıca mağazada yer alan lardan bazılarını da Xbox Live Gold üyeleri indirimli olarak alabiliyor. Xbox platformunun sunduğu bir diğer özellik ise Game Pass. Bu sistem sayesinde yine aylık veya senelik ödeme yaparak Xbox kütüphanesinde bulunan tüm lara aboneliğiniz devam ettiği sürece ulaşabiliyorsunuz. Game Pass ne yazık ki yeni çıkan ları kütüphaneye hemen dahil etmiyor. Ancak yeni çıkan ları belli bir zaman geçtikten sonra oynayacak kadar sabırlıysanız senelik 350 ila 400 TL arasında değişen fiyatlarla oldukça geniş bir arşivine erişim sağlayabilirsiniz. 4K destekli televizyona sahip cular, cihazın X sürümünü tercih edebilirler ancak X sürümünün S’e göre yaklaşık iki katı kadar fiyat etiketine sahip olduğunu belirtelim.

 

Hem Giderim Hem Oynarım: 

Görsel 3

cuların gönlünde ayrı bir yeri olan Nintendo’nun bu yeni konsolu, Playstation 4 ve gibi televizyona bağlanabilme özelliğinin yanı sıra taşınabilir olmasıyla da diğerlerinden ayrılıyor. Modüler kontrolörleri ayrıldıktan sonra daha çok bir tableti andıran , cihaza özel “Legend of Zelda: Breath of the Wild” ve “Super Mario Odyssey” gibi larla dikkat çekiyor. Ayrıca bağımsız firmalar tarafından üretilmiş etiketlerin yanı sıra klasik AAA yapımları da cihaz için optimize ediliyor. ’in kontrolörlerini “joy-con” adı verilen aparata bağladığınızda, klasik gamepad’ler gibi de kullanmanız mümkün. Hem sabit hem de hareketli cuların ihtiyaçlarını karşılamak için üretilmiş ’le ilgili yaygın olarak yöneltilen iki eleştiri var. Bunlardan ilki, cihazın “exclusive” kütüphanesinin çok geniş olmaması ve Nintendo’nun sürekli 80’li yıllardan kalma Super Mario ve Zelda etiketlerini cuların karşısına çıksı. Diğer konsolları neredeyse her jenerasyon için ayrı bir marka yaratmayı başarabilmişken Nintendo’nun artık belli bir yaşın üzerindeki culara pek bir anlam ifade etmeyen markalarının etrafında dönmesi bu dönüştürülebilir konsola yöneltilen en büyük eleştirilerden biri. Cihaza yönelik diğer bir eleştiri ise ülkemizde satışa sunulduğu fiyat bandı. CD MEDIA tarafından ithal edilen ve firmanın garantisi altında satışa sunulan , 2700-2800 TL arasında satılıyor. Playstation 4 ve , 2000 TL civarında bulunabilirken Switch’in konsolu fiyat skalasında kendini konumlandırdığı yer, ülkemizdeki cuları çok da tatmin etmedi. Yine de modüler yapısı sayesinde cunun tercihine göre şekillendirilebilir olması ve kütüphanesinin her geçen gün genişlemesi, belli bir arayış içerisinde olan cuları oldukça memnun edecektir.

Ayaklı Kütüphane: 

Görsel 4

Switch’in televizyona bağlanabilme özelliğinin aksine 2DS XL tam anlamıyla bir taşınabilir konsolu. Aralarındaki belirgin fiyat farkı haricinde, bu iki Nintendo ürünü arasındaki en büyük ayrım kütüphanelerindeki genişlik. her geçen gün kütüphanesini genişletse de henüz yeterli seviyeye ulaşabilmiş değil. Oysaki 2DS XL, 3000’den fazla a sahip geniş kütüphanesiyle cular için geniş bir seçim havuzu sunuyor. kütüphanesinin bu kadar geniş olması da cihazın modasının geçmesini veya cihazdan sıkılma ihtimalini oldukça geciktiriyor. Nintendo’nun klasikleşen markalarının yanı sıra, bir önceki amiral gemisi taşınabilir konsol DS kütüphanesinden de 1800 kadar , 2DS XL kütüphanesine eklenmiş halde. Bu sayede hem yeni nesil hem de retro cuları aynı çatı altında toplamayı başaran Nintendo, makul fiyatlarıyla da kullanıcıları cezbediyor. Eğer vaktinizin büyük bölümünü yollarda harcıyorsanız ve bütçenizi aşıyorsa, gönül rahatlığıyla New 2DS XL’i tercih edebilirsiniz.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

--- /* ]]> */