Ana Sayfa DÜNYA Trump, Talibanla Görüşmeyi Reddetti

Trump, Talibanla Görüşmeyi Reddetti

57
0
Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump Pazartesi günü, Afganistan’ın başkenti Kabil’deki kanlı büyük çaplı saldırıların ardından Taliban’la yapılan hızlı görüşmeleri reddetti.

Trump, “Şimdi konuşmaya hazır olduğumuzu sanmıyorum,” diyerek Washington’un grubun görüşme masasına doğru itilmesi yönündeki stratejisini sorguladı.

“Taliban’la konuşmak istemiyoruz,” dedi Trump. “Sol ve sağ insanları, masum insanları öldürüyorlar.”

O ekledi: “Bir süre olabilir ama çok uzun sürecek.”

Kabil, Pazartesi günü Taliban ve İŞ ​​grubu saldırılarını artırırken, son günlerde üçüncü büyük saldırıda bulundu.

Müslümanlar, kaçırılmış Afgan birlikleri ve polislere yönelik saldırılarını son aylarda hızlandırdılar; bu saldırılar, daha önce çölleşmeler ve yolsuzluklar tarafından vurulan moral bozucu oldu.

Savunma bakanlığı sözcüsü, Afgan ordusunun taburuna düzenlenen bir intihar saldırısında en az 11 askerin öldüğünü ve 16 kişinin yaralandığını söyledi.

Geçtiğimiz Cumartesi günü, patlayıcı madde ile dolu bir ambulans kullanan bir Taliban intiharı saldırganı, başkentin kalabalık bir bölgesinde en az 103 kişiyi öldüren ve son yıllarda kentteki en büyük bombalı saldırılardan birinde 235 kişiyi yaralayarak patladı.

Ve 20 Ocak’ta Taliban savaşçıları Kabil’in Interlaken’in simgesel otelini bastırdı ve çoğunluğu yirmi beş kişiyi öldürdü, 12 saatten fazla süren bir saldırıda yabancıların çoğunluğunu öldürdü.

Ağustos ayında Trump, Amerika’nın Afganistan’daki acımasız savaşı kazanma stratejisine yaptığı aylarca uzanan bir inceleme sonucuna vardı ve şimdi de 17. yılına girdi.

Strateji, Taliban’a karşı verilen grevlerin yoğunluğunun ve şiddetinin artırılmasının yanı sıra Pakistan’dan grubun güvenli limanını reddetmek için baskı yapılması çağrısında bulundu.

Amaç, bazı Taliban gruplarının Kabil’deki hükümetle görüşmeler yapmaya ikna etmektir.

Bu ay bombalamalar ve Trump’ın yorumları, son oyunun Beyaz Saray’dan daha uzak olabileceğini gösteriyor.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here