Ana Sayfa DÜNYA Kabil’deki Son Saldırıda 11 Afgan Asker Öldü

Kabil’deki Son Saldırıda 11 Afgan Asker Öldü

62
0
Paylaş

Militanlar Pazartesi günü Afganistan’ın başkenti Kabil’de 11 askeri öldüren askeri bir akademi yağdı ve son dört gündür saldırı son dokuz gün içinde şiddetli bir şiddetle saldırıya uğradı ve bu saldırı Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni ve stratejik bir stratejisi oldu.

Savunma bakanlığı, Afganistan’ın ana askeri akademilerinden birinin yakınında bulunan beş polis memuru Pazartesi günü saldırıları durdurmadan önce 11 askeri öldü, 15 kişi yaralandı.

Şehrin batı kıyılarındaki Marshal Fahim askeri akademisinin yakınındaki dört kişinin öldürüldüğü ve birinin yakalandığı saldırı sorumluluğunu Daesh üstlendi.

Şehir merkezindeki bir ambulans bombasının 100 kişiyi öldürdükten iki gün sonra ve Kabil’de bulunan Hotel Intercontinental’e yapılan bir saldırının 20 yılı aşkın bir süre yaşamını yitirmesinden bir hafta sonra geldi.

Bu saldırıların her ikisi de Taliban tarafından talep edildi.

Savunma bakanlık yetkilileri, roketli el bombaları ve otomatik tüfeklerle silahlandırılan beş militan, şafaktan hemen önce iyi savunulan akademinin karakoluna saldırdığını söyledi.

Bakanlık, “Afgan Ordusu ülkenin savunma gücü ve halkın güvenliği ve refahı için fedakarlıklar yapıyor” dedi.

Olay yerine gelen güvenlik görevlileri, silahlı kuvvetlerin bir duvarın üzerine binmek için bir merdiven kullandığını söyledi.

Ekim ayında bir intihar saldırganı patlayıcı madde dolu bir arabayı, Savunma Üniversitesi olarak bilinen akademiden gelen öğrencileri taşıyan bir otobüse bindirerek 15 kişiyi öldürdü.

Daesh’e bağlılığını iddia eden militanlar, doğu Nangarhar ilinde dağlarda faaliyet gösterirken, grup hakkında çok az şey biliniyor ve birçok analist Kabil’de ve başka yerlerde iddia ettiği saldırılardan yalnızca kendilerinin sorumlu olup olmadıklarını sorguluyor.

Daesh Çarşamba günü altı kişinin ölümüyle sonuçlanan doğu kenti Celalabad’da Çocukları Kurtarmaya yardım grubunun idaresinde bir saldırı düzenlediğini iddia etti.

Saldırılar, Taliban direnişçilerini büyük il merkezlerinden geri getirmek için yeni, daha agresif bir askeri stratejinin başarılı olduğunu belirten Başkan Ashraf Ghani ve ABD müttefiklerine baskı uyguladı.

ABD, Afgan güvenlik güçlerine ve Taliban’a ve diğer militan gruplara yönelik hava saldırılarına yardım ederek bir çıkmaza girmeyi ve isyancıları müzakere masasına zorlamayı amaçlıyor.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here