Ana Sayfa DÜNYA Gürcistan Suç İstatistiklerini Açıkladı

Gürcistan Suç İstatistiklerini Açıkladı

71
0
Paylaş

Gürcistan’ın yeni atanan İçişleri Bakanı Giorgi Gakhartia sözünü tuttu ve bakanlık, vücudun son iki yılda yayınlamadığı ayrıntılı suç istatistikleri yayınladı.

İstatistikler, geçen yıl 37.944 suç kaydedildiğini ortaya koydu. Agenda.ge raporlarına göre, bu, 2016 yılı verileriyle karşılaştırıldığında yüzde 5,4’lük bir artış.

Bakanlık, İçişleri Bakanlığı açık ve şeffaf bir organ ve verilerin ve rakamların dikkate alınarak gerçek sonuçların elde edilebileceğine inanıyoruz “dedi.

Yayınlanan istatistikler şunları ortaya koyuyor:

Ölüm içeren suçlar 2016’ya göre yüzde 11,9 oranında arttı; bu davaların önemli bir bölümünde bir kişinin intihara teşvik edilmesi suçlamaları yer aldı.
Bedensel zararı içeren suçlar yüzde 14.8 arttı; bakanlık, artışın ev içi şiddet konularındaki farkındalığın artması nedeniyle olduğunu ve bunun da polise daha fazla çağrı yapılmasına yol açtığını söyledi.

İnsan hakları ve özgürlükleri ihlalleri, özellikle yüzde 23,2 oranında artarken, özellikle de bedensel zarar veya cinayet tehdidi. İçişleri Bakanlığı bunun aynı zamanda aile içi şiddetin farkındalığının artmasının bir sonucu olduğunu ve bunun da daha fazla tehdit bulunduğunun bildirildiğini belirtti.

Maddi suçlar, soygun, dolandırıcılık ve para harcamaları da dahil olmak üzere 2016’ya kıyasla yüzde 8,1 oranında arttı.

Mahkeme kararının uygulanmasını engelleyen suçlar yüzde 20.5 oranında arttı.

Kamu güvenliği ve emirlerine karşı suçlar yüzde 19,5, ilaçlar yüzde 8,3, trafik ihlalleri yüzde 16,4 oranında azaldı

Bakanlık, Şubat ve Mart aylarında aylık istatistik yayınlayacaklarını ve bu tarihten sonra suç istatistikleri üç ayda bir yayınlanacağını açıkladı.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here